mycie na wysokości
10wrz

Metody mycia na wysokości

Konieczność mycia okien lub elewacji na wysokości dotyczy przede wszystkim obiektów publicznych, instytucji oraz różnego rodzaju firm, dla których zewnętrzny wygląd budynku ma istotne znaczenie ze względów wizerunkowych. Tego typu czynności określa się też mianem mycia alpinistycznego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że takie prace są zaliczane do grupy niebezpiecznych, dlatego też bardzo istotnym aspektem jest dobra organizacja i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Jedną z metod wykorzystywanych przez profesjonalne firmy jest mycie ciśnieniowe. O jakich technikach warto jeszcze wspomnieć?

Mycie na wysokości – najważniejsze informacje

W zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, a także tego w jakim miejscu jest zlokalizowany budynek, jego elewacja będzie brudzić się szybciej lub wolniej. Im bliżej głównej drogi znajduje się obiekt, tym bardziej widoczne będą wszelkie zanieczyszczenia wynikające m.in. ze spalin samochodowych. Dużym utrudnieniem jest także wszelkiego typu ptactwo. Odchody stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla samej elewacji, ale również ze względów zdrowotnych. Osoby wykonujące mycie ciśnieniowe, w trakcie prac na wysokości muszą posiadać takie elementy wyposażenia jak uprzęże (w tym szelki bezpieczeństwa), podsystemy łącząco-amortyzujące (w tym linki bezpieczeństwa, amortyzatory, urządzenia samohamowne) oraz punkty zakotwienia.

Jakie są metody mycia na wysokości?

W przypadku bardzo wysokich budynków najczęściej wykorzystuje się techniki dostępu linowego. Dzięki temu, pracownicy mogą dotrzeć do najtrudniejszych miejsc, położonych najwyżej. W ten sposób myje się zarówno okna, jak i elewacje oraz wszelkie przeszklenia. W tym przypadku etap początkowy następuje na dachu. Tam pracownicy przygotowują cały sprzęt, preparaty do czyszczenia, liny oraz wszystkie elementy wpływające na bezpieczeństwo. W dalszej kolejności, alpiniści przemysłowi przemieszczają się w dół obiektu. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim możliwe jest swobodne manewrowanie sprzętem myjącym, gdyż pracownicy mogą korzystać z obu rąk jednocześnie. Na uwagę zasługuje również to, iż techniki dostępu linowego pozwalają na dokładne umycie miejsc, niedostępnych w inny sposób.

Jeśli mycie ciśnieniowe ma być wykonywane na znacznie niższych wysokościach, często wystarczy postawienie rusztowania lub skorzystanie z podnośnika. W ten sposób najczęściej czyści się kamienice oraz inne stosunkowo niskie obiekty. Jest ona jednak stosunkowo czasochłonna, bowiem pojawia się konieczność trasnportowania i rozstawienia rusztowań, ich przestawiania w trakcie oraz oczywiście demontażu.

Jeszcze innym sposobem jest mycie z gruntu. W tym przypadku wykorzystuje się kije teleskopowe, dlatego pracownicy mogą bezpiecznie wykonywać swoje zadania z ziemi. Za pomocą tego typu sprzętów możliwe jest umycie okien nawet do wysokości 13 m.

Mycie ciśnieniowe i jego zalety

Jedną z najczęściej wykorzystywanych sposób mycia jest hydrodynamika. Jej zaletą jest nie tylko wysoka skuteczność, ale również bezinwazyjny charakter. Możliwe jest także dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Mycie ciśnieniowe znakomicie sprawdza się w przypadku czyszczenia elewacji, tynku, cegły oraz konstrukcji stalowych i wykonanych z blachy. Oprócz tego, stosuje się też tradycyjne rozwiązania, takie jak wspomniane już kije teleskopowe, szczotki czy ściągaczki skrętne.