Chcąc zadbać o czystość szyb biurowców, obiektów publicznych oraz jakichkolwiek innych kilkunastopiętrowych budynków, konieczne jest mycie okien na wysokości. Jest to ważny element wpływający na estetykę obiektu, a tym samym wizerunek firmy. Do tego typu zadań zatrudnia się doświadczonych alpinistów przemysłowych, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem oraz korzystają z różnych technik. Dzięki temu są w stanie dokładnie wykonać swoje zadanie i usunąć zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych miejsc. Jakie narzędzia są przez nich najczęściej wykorzystywane?
Mycie okien na wysokości – potrzebny sprzęt
Szyby wymagają regularnego mycia, jeśli zależy nam na zachowaniu ich atrakcyjnego wyglądu. Budynki zlokalizowane w dużych miastach, a zwłaszcza w centrum, są bardziej podatne na zabrudzenia, co wynika z większej ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Z tego względu konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się myciem, wykorzystując różnego rodzaju sprzęt i bazując m.in. na technikach alpinistycznych. Tego typu prace są klasyfikowane jako szczególnie niebezpieczne. Konieczne jest zatem wyznaczenie osoby zajmującej się nadzorem nad pracownikami działającymi na wysokości. Muszą oni również przejść odpowiedni instruktaż oraz być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Jakie sprzęty są zatem potrzebne?
- Bardzo ważnym elementem są środki ochrony indywidualnej. Zaliczają się do nich uprzęże, podsystemy łącząco-amortyzujące oraz punkty zakotwienia. Jeśli chodzi o uprzęże, są to szelki bezpieczeństwa złożone z klamer oraz taśm regulacyjnych. Muszą być one wykonane zgodnie z normą PN-EN-361. Szelki umożliwiają zamocowanie systemu amortyzującego. Zazwyczaj pozwalają na pracę w podparciu oraz na wykorzystanie technik linowych. Podsystemy łącząco-amortyzujące to zatrzaśniki, linki bezpieczeństwa, amortyzatory, liny z urządzeniami samozaciskowymi oraz urządzenia samohamowne. Punkty zakotwienia są wykorzystywane do zamocowania wyżej opisanych podsystemów. Odpowiadają one za zapewnienie asekuracji na każdym etapie.
- Sprzęt wykorzystywany w trakcie prac na wysokości musi posiadać wszystkie wymagane atesty. Jest to niezbędne w celach bezpieczeństwa. Mycie okien może zostać rozpoczęte dopiero po sprawdzeniu wszystkich elementów, w tym zwłaszcza lin, uprzęży oraz kasków. To przyczyni się do zmniejszenia ryzyka ewentualnych wypadków. Sprzęt musi być też regularnie konserwowany.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat mycia okien na wysokości?
Do samego usuwania zabrudzeń najczęściej wykorzystywane są myjki ze ściągaczką. Jest to podstawowy sprzęt, który musi być jednocześnie lekki i poręczny, gdyż w dużej mierze przyspiesza to pracę. Zatrudniając doświadczoną firmę mamy pewność, że będzie ona używać profesjonalnych środków myjących, które wyróżniają się skutecznością. Alpiniści przemysłowi korzystają też z kijów teleskopowych, pozwalających na sprawne umycie nawet dużych szklanych powierzchni. Ich zasięg wynosi zazwyczaj około 10 m.
Inne potrzebne akcesoria, dzięki którym mycie okien przebiegnie znacznie szybciej to m.in. listwy ściągające, ścierki i skrobaczki. Aby usunąć zabrudzenia na szybach wysokich budynków, wykorzystuje się też podnośniki koszowe. Ich zasięg pozwala na mycie powyżej 50 m. Podnośniki składają się z ruchomego podestu roboczego. Oprócz szyb, czyszczone są także ramy, ościeżnice, parapety zewnętrzne i systemy osłonowe. Profesjonalne firmy bardzo często używają wody zdemineralizowanej, gdyż w tym przypadku nie ma konieczności wycierania szyb. Nie trzeba również przejmować się smugami.