027-730x435
09gru

Prace wysokościowe – jakie są potrzebne uprawnienia?

Alpinista przemysłowy to zawód, który cieszy się rosnącą popularnością. Wynika to z faktu, iż takie osoby, wraz ze wzrostem doświadczenia i ukończeniem kolejnych kursów, mogą liczyć na coraz wyższe zarobki. Prace wysokościowe, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku zaczynają się już powyżej jednego metra od gruntu. Czy osoby wykonujące tego typu czynności muszą posiadać specjalne uprawnienia?

Jak zostać alpinistą przemysłowym?

Jedną z najważniejszych kwestii jest posiadanie przez przyszłego pracownika wysokościowego odpowiednich umiejętności. To właśnie one decydują o tym czy będzie wykonywać swoje zadania w należyty sposób. Co za tym idzie, absolutnie niezbędne jest doświadczenie w określonych pracach serwisowych, konserwacyjnych czy montażowych, wykonywanych na ziemi. Jak widać, nie wystarczy jedynie odbycie szkolenia linowego, aby móc znaleźć zatrudnienie w firmie świadczącej usługi na wysokości. Podstawą są kwalifikacje i umiejętności odnoszące się do samych czynności. Jeśli dana osoba może się nimi pochwalić, znacznie szybciej znajdzie zatrudnienie jako alpinista przemysłowy i co najważniejsze, będzie w stanie utrzymać swoje stanowisko przez długi czas.

Podstawowe wymagania dotyczące pracowników wysokościowych dotyczą posiadania przez nich orzeczenia lekarskiego, potwierdzającego możliwość pracy powyżej 3 m. Tego typu dokument wystawia lekarz medycyny pracy. To w zasadzie jedyne formalne wymaganie. Skierowanie na badanie wystawia pracodawca. Ewentualne dalsze kursy i uprawnienia mogą zostać zrealizowane przez pracownika na własną rękę. Niektóre firmy wykonujące prace wysokościowe wysyłają na nie zatrudnione przez siebie osoby.

Czym jeszcze wyróżnia się dobry pracownik?

Oprócz doświadczenia w pracach konserwacyjnych, montażowych itp. na ziemi, osoby, które aspirują do bycia alpinistą przemysłowym powinny wyróżniać się także pewnymi wrodzonymi lub wypracowanymi umiejętnościami. Niezwykle ważna jest dobra organizacja pracy. Dzięki temu, pracownik wie jakie sprzęty i narzędzia musi zabrać ze sobą na górę, co eliminuje konieczność dodatkowych zjazdów. Kolejną istotną cechą jest umiejętność przewidywania następstw swoich działań. Prace wysokościowe nie należą do bezpiecznych, a każdy ruch ma znaczenie. Choć alpiniści są dobrze zabezpieczeni, muszą mieć świadomość tego jakie mogą być konsekwencje niektórych czynności. Pracodawcy bez wątpienia docenią kreatywność, z uwagi na fakt, iż w trakcie wykonywania obowiązków na wysokości, warunki mogą w krótkim czasie ulec zmianie.

Nie bez znaczenia jest także umiejętność koncentracji podczas wykonywania obowiązków oraz planowania kolejnych prac. Alpiniści powinni ponadto wyróżniać się dużym poczuciem odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo, innych osób oraz sprzętu, który wykorzystują w trakcie swoich działań. Osoby, które chcą zapisać się na kurs powinny pamiętać o tym, że każda szkoła przeprowadza go w nieco inny sposób. Należy zatem zapoznać się z programem, aby mieć pewność czy jest on faktycznie dostosowany do naszych potrzeb. Najbardziej renomowany, a jednocześnie przynoszący największe profity jest kurs IRATA. Jest on także wymagany jeśli chcemy poszukać zatrudnienia za granicą, wykonując prace wysokościowe np. na masztach, BTS-ach czy off shor’ach. Tego typu uprawnienia mają charakter międzynarodowy. Kurs pozwala zdobyć je na trzech poziomach, co wiąże się ze sporymi nakładami zarówno finansowanymi, jak i czasowymi.