Wycinka drzew metodą klasyczną nie zawsze jest możliwa. Samodzielne podcinanie jest bezpieczne do momentu, gdy rośliny są niezbyt wysokie i dodatkowo znajdują się na w miarę równym terenie. Niestety, w sytuacji gdy trudno dotrzeć do korony drzewa, a ścięcie jest potencjalnie niebezpieczne dla ludzi i otoczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Zatrudnieni tam specjaliści są w stanie poradzić sobie z każdym zleceniem, nawet tym nietypowym lub bardzo trudnym. Co warto wiedzieć na ten temat?
Wycinka drzew – podstawowe informacje
Nadmiernie rozrastające się drzewo stanowi spore zagrożenie dla życia osób przebywających w jego okolicy. Mowa zarówno o mieszkańcach domów zlokalizowanych w pobliżu miejsca gdzie rośnie roślina, uczestnikach ruchu drogowego czy turystach poruszających się po szlaku. Z drugiej strony, odpowiednio przeprowadzona wycinka drzew wpływa na rozwój lasu. Warto się na nią zdecydować także wtedy, gdy dany element flory jest zarażony chorobą, która mogłaby zostać przeniesiona na pozostałe okazy lub gdy nadmiernie rozwinięta korona blokuje dostęp światła, w konsekwencji czego pozostałe rośliny nie są w stanie się rozwinąć.
Oprócz tego, firmy specjalizujące się w pracach wysokościowych są często proszone o usługi w miejscach, gdzie drzewa dotykają linii wysokiego napięcia lub wystają na drogę. Inną przyczyną może być chęć zachowania walorów estetycznych danej przestrzeni.
Jak wygląda proces wycinania?
Jeśli teren na to pozwala, bardzo popularną metodą jest wykorzystanie podnośnika. Gdy jednak obszar, na którym mają działać pracownicy uniemożliwia jest zastosowanie, konieczne będzie bazowanie na dostępie linowym. Jak wygląda to w praktyce?
- Zanim alpiniści przemysłowi podejmą się jakichkolwiek działań, konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie oględzin. Mając informacje na temat położenia drzewa, można zacząć planować jego wycięcie, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa. Osoby zawodowo zajmujące się wycinką dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu są w stanie poradzić sobie nawet z bardzo trudnymi przypadkami.
- Kluczową kwestią jest przeanalizowanie tego w jaki sposób zlokalizowane jest drzewo. Oprócz tego, trzeba zabezpieczyć teren.
- Jedną z technik, która cieszy się obecnie sporą popularnością jest wycinka sekcyjna. Oznacza to, że drzewo jest przycinane fragmentami, począwszy od konarów, a kończąc na pniu. Jej zaletą jest uniwersalny charakter, bowiem metoda sprawdza się niezależnie od terenu i lokalizacji. Co za tym idzie, zda egzamin nawet w trudnych obszarach.
Sekcyjna wycinka drzew najczęściej jest wykonywana przy wykorzystaniu technik alpinistycznych. Jeśli podłoże na to pozwala, można użyć podnośnika. Gdy jednak wolna przestrzeń jest mocno ograniczona, najlepiej sprawdzi się dostęp linowy. Alpiniści przemysłowi stopniowo usuwają gałęzie. Kolejnym etapem jest likwidacja pnia, począwszy od jego górnej części. Ogromną zaletą jest bezpieczny charakter całego procesu. Jeśli drzewo rośnie bardzo blisko domu, a spadające konary mogłyby uszkodzić jakikolwiek element obiektu, przywiązuje się je do drzewa za pomocą lin i następnie powoli opuszcza na ziemię. Dzięki temu, ryzyko jest zminimalizowane.
Warto zaznaczyć, że dostęp linowy pozwala na znaczne zwiększenie precyzji prac, w porównaniu do wycinki prowadzonej z poziomu podnośnika. Można też z łatwością dotrzeć do gałęzi w koronie drzewa i usunąć np. chory fragment. Po zakończeniu wszystkich czynności teren jest porządkowany i odbezpieczany.