Dbanie o czystość elewacji to nie tylko gwarancja zachowania jej atrakcyjnego wyglądu. Dobrze utrzymana zewnętrzna część budynku pozwala zapewnić na odpowiednim poziomie jego właściwości termoizolacyjne, a jednocześnie zabezpieczyć przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Szybkość brudzenia się elewacji jest związana m.in. z umiejscowieniem obiektu oraz rodzajem materiału, z którego została wykonana. Niestety im bliżej drogi znajduje się budynek, zwłaszcza tej szczególnie ruchliwej, tym bardziej jest narażony na gromadzenie się osadów. W tej sytuacji trzeba częściej przeprowadzać mycie elewacji. Jakie argumenty przemawiają na rzecz tego typu czynności konserwacyjnych?
Dlaczego warto regularnie czyścić elewację?
Jedną z najważniejszych korzyści jest wydłużenie żywotności zewnętrznej części budynku, co nieodłącznie wiąże się z brakiem konieczności przeprowadzania kosztownego remontu. Znacznie bardziej opłacalną opcją jest korzystanie z usług firm oferujących mycie elewacji, które zajmą się usunięciem wszystkich zabrudzeń, glonów, alg i zarodków. To właśnie te ostatnie stanowią spore zagrożenie i przyczyniają się do szybszego niszczenia elewacji. Z czego to wynika? Pojawienie się skażenia biologicznego jakim jest zaglonienie to wynik nadmiaru wilgoci. Ich obecność sprawia, że poziom wilgotności zwiększa się jeszcze bardziej. Porosty chłoną wodę i są przy tym permanentnie wilgotne, co fatalnie wpływa na elewację.
W tym przypadku, warto jak najszybciej skorzystać z usług firmy, która będzie w stanie zatrzymać agresję mikrobiologiczną, a tym samym proces niszczenia. Mycie elewacji odbywa się przy wykorzystaniu różnych metod. Zazwyczaj jest to woda pod ciśnieniem, a w przypadku obecności porostów również specjalny preparat zabezpieczający powierzchnię przed glonami. Wcześniej może zostać wykonane także odkażanie. Połączenie tych trzech etapów sprawia, iż mieszkańcy będą mogli liczyć na co najmniej kilkuletnie uwolnienie się od porostów.
Jak często trzeba zlecać mycie elewacji?
Trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego jak szybko brudzi się elewacja. Jeśli budynek znajduje się w centrum miasta, a w jego okolicy każdego dnia przejeżdżają tysiące samochodów, zewnętrzna część jest znacznie bardziej narażona na pogorszenie stanu wizualnego. Niektóre materiały brudzą się też znacznie szybciej niż inne. Samo mycie z wykorzystaniem detergentów może być przeprowadzane nawet kilka razy w roku, jeśli właścicielowi szczególnie zależy na atrakcyjnym wyglądzie. W wielu przypadkach wystarczy jednak raz do roku lub co kilka lat.
Zaniedbanie elewacji nieuchronnie prowadzi do obniżenia wartości rynkowej obiektu. Nie jest to jednak jedyny problem. Jeśli dojdzie do uszkodzenia zewnętrznej powłoki oraz samego materiału termoizolacyjnego, trzeba liczyć się z osłabieniem skuteczności ocieplenia i sporymi kosztami naprawy.
Jednym ze sposobów na lepsze zabezpieczenie elewacji przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych jest malowanie. Profesjonalne firmy dysponują wysokiej jakości farbami fasadowymi oraz wiedzą w jaki sposób należy je nanosić, aby efekt był jak najlepszy. Aplikację tego typu materiałów konserwujących oraz impregnatów powtarza się zwykle co pięć lat. Warto wspomnieć też o jeszcze jednej istotnej korzyści przemawiającej na rzecz regularnego mycia elewacji. Nadmiar wilgoci przekłada się na pogorszenie standardów zdrowotnych pomieszczeń znajdujących się w budynku, co bez wątpienia odbije się na samopoczuciu domowników.